Logo Základní škola a Základní umělecká škola Jablonné v Podještědí

Výtvarná soutěž V srdci paní Zdislavy

21. 5. 2019 Markéta Váchalová Vojtíšková
Výtvarná soutěž V srdci paní Zdislavy

Celorepubliková výtvarná soutěž V srdci paní Zdislavy se konala již počtvrté v Jablonném v Podještědí.

V letošním roce se v našem městě uskutečnil 4. ročník dětské výtvarné soutěže V srdci paní Zdislavy, kterou společně pořádají místní ZŠ a ZUŠ, Centrum svaté Zdislavy a Římskokatolická farnost. Záštitu nad soutěží převzali Mons. Jan Baxant, biskup litoměřický, fr. Lukáš Fošum OP, provinciál dominikánů, Martin Půta, hejtman Libereckého kraje a Jiří Rýdl, starosta města Jablonné v Podještědí. Tématem čtvrtého ročníku soutěže je pohled na svatou Zdislavu jako přímluvkyni snoubenců.

Soutěže se účastní děti ve věku od 5 do 15 let. Letos doputovalo do Jablonného 182 obrázků z různých koutů České republiky, a dokonce i několik prací z Chorvatska a Německa. Děti využily nejrozmanitější výtvarné techniky, velmi zajímavé jsou např. koláže, grafické tisky a také jedno dílo z keramiky. Porota se při hodnocení výtvarných prací soustředila na dodržení tématu, kvalitu provedení, ale důležitým aspektem se stala také procítěnost, s jakou děti naší světici zobrazují. Výsledky soutěže se pravidelně vyhlašují 1. května, tedy v den zahájení poutní sezóny a v den pouti dětí ke svaté Zdislavě. Oceněno bylo ve 4. ročníku více jak 30 dětí. Získaly diplomy a krásné ceny – výtvarné potřeby, upomínkové předměty se zdislavskou tématikou a diáře a kalendáře člena hodnotící komise, pražského básníka a malíře Honzy Volfa.

Všechna díla, ne jen ta oceněná, můžete obdivovat na společné výstavě v ambitu kláštera v Jablonném v Podještědí do konce července. Srdečně všechny zveme k návštěvě!

Velikonoční koncert Noktuelek v bazilice

13. 5. 2019 Mgr. Lucie Martinková, DiS.
Velikonoční koncert Noktuelek v bazilice

Dne 23. dubna se v Jablonném v Podještědí konal každoroční velikonoční – jarní koncert dětského pěveckého sboru Noktuelky, pod vedením Lucie Martinkové, z naší „zušky“.

Opět byl spojen se sborem Bohemia Chór – komorní sbor fakulty pedagogické TU v Liberci a Aurea Rosa – smíšený pěvecký sbor U3V TU v Liberci, pod vedením Jany Konvalinkové. Zazněly nádherné skladby. Například: Bedřich Smetana: Má hvězda, Giuseppe Giordani: Caro mio ben, Dan Forest: And can it be, Johann Sebastian Bach – Charles Gounod: Ave Maria, Andrew Lloyd Webber: Pie Jesu, Georg Friedrich Händel: Lascia chio pianga, nebo Antonín Dvořák: Země má nádherná. Nakonec bylo jako vždy zapojeno i publikum v kánonu Vyletěla holubička a další dvě lidové písně. Atmosféra celého koncertu byla velmi příjemná, něžná a pohladila po duši. Člověk se mohl odpoutat od všech starostí všedního života a nechat se unášet na vlnách nádherné hudby a zvuku nesoucí krásný prostor baziliky. Děkujeme všem, kteří si nás přišli poslechnout.