Výtvarná soutěž V srdci paní Zdislavy

21. 5. 2019 Markéta Váchalová Vojtíšková
art-competition.jpg

Celorepubliková výtvarná soutěž V srdci paní Zdislavy se konala již počtvrté v Jablonném v Podještědí.

V letošním roce se v našem městě uskutečnil 4. ročník dětské výtvarné soutěže V srdci paní Zdislavy, kterou společně pořádají místní ZŠ a ZUŠ, Centrum svaté Zdislavy a Římskokatolická farnost. Záštitu nad soutěží převzali Mons. Jan Baxant, biskup litoměřický, fr. Lukáš Fošum OP, provinciál dominikánů, Martin Půta, hejtman Libereckého kraje a Jiří Rýdl, starosta města Jablonné v Podještědí. Tématem čtvrtého ročníku soutěže je pohled na svatou Zdislavu jako přímluvkyni snoubenců.

Soutěže se účastní děti ve věku od 5 do 15 let. Letos doputovalo do Jablonného 182 obrázků z různých koutů České republiky, a dokonce i několik prací z Chorvatska a Německa. Děti využily nejrozmanitější výtvarné techniky, velmi zajímavé jsou např. koláže, grafické tisky a také jedno dílo z keramiky. Porota se při hodnocení výtvarných prací soustředila na dodržení tématu, kvalitu provedení, ale důležitým aspektem se stala také procítěnost, s jakou děti naší světici zobrazují. Výsledky soutěže se pravidelně vyhlašují 1. května, tedy v den zahájení poutní sezóny a v den pouti dětí ke svaté Zdislavě. Oceněno bylo ve 4. ročníku více jak 30 dětí. Získaly diplomy a krásné ceny – výtvarné potřeby, upomínkové předměty se zdislavskou tématikou a diáře a kalendáře člena hodnotící komise, pražského básníka a malíře Honzy Volfa.

Všechna díla, ne jen ta oceněná, můžete obdivovat na společné výstavě v ambitu kláštera v Jablonném v Podještědí do konce července. Srdečně všechny zveme k návštěvě!