Začátkem října se v hotelu Marriott v belgickém Ghentu setkali zástupci škol z různých koutů Evropy na tematickém semináři s názvem „Demokratické principy ve výuce“. Mezi účastníky byli učitelé, inspektoři a další pracovníci ve školství z Belgie, Španělska, Estonska, Švédska, Chorvatska, Řecka, Německa, Itálie, Turecka a samozřejmě i z České republiky. Seminář organizovala belgická národní agentura epos v rámci programu Erasmus+.
Program zahrnoval přednášky a workshopy zaměřené na demokracii, Evropskou unii, práva občanů v EU a rozvoj kritického myšlení. Součástí programu byla i návštěva místních škol. Já jsem navštívila Sint Lievenscollege, což je škola zahrnující druhý stupeň základního vzdělávání a střední školu, tedy pro žáky ve věku od 12 do 18 let. Škola má 1300 studentů, 130 zaměstnanců a je katolická.
Hlavním cílem třídenního setkání bylo seznámit učitele s demokratickými principy a jejich aplikací ve výuce, získat inspiraci pro výukové metody a projekty v rámci programu Erasmus+ a navázat kontakty s kolegy ze zahraničí. Po této zkušenosti mohu s jistotou říci, že naše škola se v oblasti demokratického fungování velmi dobře uplatňuje. Školní parlament vedený Mgr. Lucií Cidlinskou u nás funguje již mnoho let a žáci aktivně participují na chodu školy. Sami si tvoří pravidla svých tříd, což usnadňuje jejich dodržování, protože se na jejich tvorbě sami podíleli.
Jsem velmi ráda, že jsem byla jedním ze tří zástupců České republiky a mohla se tohoto semináře zúčastnit.