Světový den želv

3. 6. 2024 Mgr. Katarína Hůzlová
1.jpg

Světový den želv

Světový den želv slavený 23. května vznikl, aby upozornil na problémy těchto krásných plazů. V minulých staletích člověk bezohledně na některých ostrovech vyhubil obří suchozemské želvy, v současnosti se ohrožení týká všech druhů. Ve světě jsou jejich vejce i maso tradiční potravou, z krunýřů se vyrábí suvenýry a jsou i součástí výroby orientálních léčiv. Místa výskytu jsou člověkem poškozovány, nebo zlikvidovány. Hynou v rybářských sítích, rozmnožovaní pláže zabírá člověk a fatální jsou pro ně i plastové sáčky, které jim připomínají potravu – medúzy. Želvy si ale zaslouží respekt. Jsou krásné a elegantní, na Zemi žijí už 110 milionů let, přežily dinosaury.

Želvy jsou plazi, které se dělí na mořské, sladkovodní a suchozemské. V ČR želvy žijí, ale nejsou považovány za původní. Největší želvy mají až 2 metry dlouhý krunýř, zatímco nejmenší kolem 8 cm. Mořské želvy se nedokáží schovat do krunýře, což je dělá zranitelnými, ale na druhou stranu dokáží zadržet dech až na pět hodin. Želvy se běžně dožívají 100 let, některé i 180 let. Nejstarší druhy želv žily před zhruba 220 miliony let a vypadaly stejně jako dnes za dob dinosaurů. Krunýř želv se skládá ze dvou částí - karapaxu a plastronu. 

Proto je důležité, abychom se touto problematikou zabývali a pomáhali jim, aby je v přírodě mohly potkat i naše děti a vnoučata.

Mgr. Katarína Hůzlová

Koordinátor EVVO


image4.jpeg image3.jpeg image2.jpeg 3.jpg image1.jpeg image0 (2).jpeg 2.jpg image5.jpeg image6.jpeg