Světový den včel

3. 6. 2024 Mgr. Katarína Hůzlová
image7.jpeg

Světový den včel

Dne 20. 5. 2024 jsme slavili různými aktivitami Světový den včel. Po tisíciletí jsou včely součástí našich životů, jsou považovány za jedny z nejpracovitějších a nejdůležitějších stvoření na zemi s ohledem na skutečnost, jak prospívají lidem, rostlinám a životnímu prostředí obecně. Lze konstatovat, že včely jsou život!

Návrh tohoto svátku schválil Kongres Apimondia v roce 2015. Po dvou letech na konci roku 2017 Valné shromáždění OSN drtivou většinou určilo 20. květen jako den věnovaný včelařství – Světový den včel. Proč zrovna 20. květen? Květen je nejdůležitější včelařský měsíc. Vše kvete a včely mají nejvíc práce. A 20. květen je také dnem narození Antona Janši (1734 – 1773), slovinského uznávaného včelaře, kterého do Vídně pozvala Marie Terezie, aby v nově založené včelařské škole vyučoval včelařství.

Žáci 1. a 2. stupně v jednotlivých třídách mohli během několika dnů pracovat na aktivitách dle jejich zájmu či předmětového zaměření. V galerii se podívejte co všechno jsme vytvořili a co jsme se o včelách naučili.

Mgr. Katarína Hůzlová

Koordinátor EVVO