Učíme se venku - prvňáčkové

16. 1. 2024 Mgr. Sabina Rybářová
gewg.jpg

Učení venku je pro prvňáčky způsob, jak podnítit jejich zvídavost a rozvíjet dovednosti. Během těchto venkovních vyučovacích aktivit mají děti možnost spojit učení s přírodou a zároveň si vytvářet pozitivní vztah k učení.

Děti zkoumají přírodní prostředí, učí se rozpoznávat rostliny a ptáky nebo sledují změny počasí. Při matematických hrách využívají k počítání a třídění venkovní prvky, jako jsou kameny nebo klacky.

Velmi oblíbené je u dětí vytvoření venkovního uměleckého ateliéru, kde mohou experimentovat s různými materiály a vytvářet svá vlastní umělecká díla. Hry a týmové aktivity také podporují sociální dovednosti a vzájemnou komunikaci mezi dětmi.

Celkově lze říci, že učení venku pro prvňáčky přináší nejen vzdělávání, ale i radost a dobrodružství spojené s objevováním přírody a společného prožívání.

Proč se učit venku?

1.    UČIT SE VENKU DĚTI BAVÍ

Učení venku je názorné, třírozměrné, pestré. Přináší mnoho nových podnětů nejen pro naše smysly, ale i pro naše myšlení.

2.    ZVYŠUJE ZÁJEM O UČENÍ

Spojení se skutečným světem přináší pocit smysluplnosti učení. Roste pocit uspokojení z vlastního učení. Snižuje se počet absencí.

3.    ZLEPŠUJE VZDĚLÁVACÍ VÝSLEDKY

Co se naučíme skrze zážitky venku se v mozku ukládá hlouběji a snadněji se vybavuje. Kontakt s přírodou zlepšuje pozornost a soustředění.

4.    UČENÍ VENKU PODPORUJE ZDRAVÍ DĚTÍ

Pobyt a pohyb venku snižuje nadváhu a obezitu, zlepšuje fungování imunitního systému a snižuje počet nemocí.

5.    ZVEDÁ SPOKOJENOST A NÁLADU DĚTÍ I UČITELŮ

Kontakt s přírodou významně přispívá k duševnímu zdraví a pohodě. Snižuje stres, úzkosti a deprese.

6.    POSILUJE VZTAHY MEZI DĚTMI I S UČITELI

Venku děti rozvíjí nejen své znalosti, ale současně i emoční a sociální inteligenci. Snižují se důvody ke vzniku agresivity a násilí.

7.    UČIT SE VENKU JE PŘIROZENÉ

Děti se učily venku více než 99 % lidské historie. Jsou na to připravené.

Naše vize je dostat všechny DĚTI VEN, kde se mohou učit a hrát si plnohodnotně.

Mgr. Sabina Rybářová