Na začátku listopadu se uskutečnila další zahraniční stáž v rámci programu Erasmus+. Nabídka základní školy z Milána, hlavního města oblasti Lombardie, druhého největšího města Itálie s počtem 1,4 milionů obyvatel a rozlohou 182 km², byla velkou výzvou pro paní učitelky Mgr. Ludmilu Králíkovou a Mgr. Moniku Šofrovou.
Po náročnější přípravě jsme v neděli 5. listopadu s úžasným výhledem na zasněžené Alpy přistály na italském letišti Milán Bergamo, poté následoval přesun do 50 km vzdáleného Milána, kde jsme se ubytovaly v moderně zařízeném apartmánu. Odtud jsme každý den dojížděly několik zastávek metrem do školy.
V průběhu celého týdne jsme navštívily Státní základní školu ,,BASTIONI DI PORTA NUOVA“, kde se vzdělávají žáci 1. stupně (ve věku od 6 do 11 let). Paní zástupkyně ředitelky Emanuela nás ochotně provedla po celé škole, seznámila s organizací výuky a dalšími zajímavými informacemi. Děti chodí v uniformách (chlapci mají modré pláště, děvčata bílé). Vyučování začíná v 8.30 a končí v 16.30. Mezitím mají přestávku na oběd. Součástí školy je i škola mateřská.
Dále jsme byly pozvané do Státní nižší střední školy ,,Solferino - Rossari Castigliony”, kde jsou učebny pro žáky 2. stupně. Zde nás velice pěkně přivítali plakátem v češtině, každý den na nás čekala dvojice dětí s prohlídkou prostor školy a s programem náslechů v hodinách.
Posledním zastavením byla Státní střední škola ,, SANTO SPIRITO – GIUSEPPE PARINI“, její součástí je 1. i 2. stupeň a je také sídlem paní ředitelky Angeliny di Nardo, která má všechny školy na starosti, působí jako manažerka, nevyučuje. Ve srovnání s italskými školáky mají žáci naší školy velice útulné, upravené, vyzdobené a v mnoha směrech příjemnější prostředí k výuce. Zde je na každém kroku vidět rozsáhlá a postupně probíhající rekonstrukce všech budov. Nemalé investice jdou do digitalizace, v každé učebně je interaktivní displej, učitelé mají notebooky a tablety, žáci nové lavice a židle. K dispozici mají počítačovou učebnu, ateliér, knihovnu, sportovní zázemí, hudebnu.
Školní rok začíná v polovině září a končí v polovině června. Aby se splnil učební plán a výuka nemusela být i v sobotu, vyučovací hodina trvá 55 minut a délka přestávek je omezena. Téměř každý den plní domácí úkoly, ve čtvrtletí probíhá testování v podobě písemných testů. Je kladen důraz na jazykové znalosti, povinně se učí anglicky, dobrovolně si vybírají z němčiny, španělštiny, francouzštiny. Na velmi vysoké úrovni je hudební výchova, na 1. stupni se učí hrát na zobcovou flétnu a na 2. stupni většina zvolila hru na ukulele. Vícehlasý zpěv v různých jazycích byl opravdový zážitek.
Výuka neprobíhá pouze v učebnách, ale i v městských muzeích a galeriích. Žáci mají veliký přehled o historii, geografii, vhodně diskutují o daném problému a umí vyjádřit svůj názor. Zajímají se o dění ve městě. Pravidelně se účastní zasedání městské rady a společně s ostatními spolužáky z jiných škol mají velký vliv na rozvoj města, jejich návrhy se stávají podnětem pro tvorbu nových projektů. Se svými učiteli mají pěkné vztahy, respektují je.
Město módy, opery, fotbalu, bohaté historie a velkým množstvím zeleně nás velice překvapilo svým pohodovým a klidným životem, lidé se scházejí v kavárnách, povídají si a relaxují. Italští kolegové a kolegyně nám ve velmi krátké době ukázali svoji práci, zázemí a sdělili i plány do budoucna. Děkujeme naší průvodkyni Rosselle za její ochotu, pomoc a cenné rady. Poděkování patří i programu Erasmus+, který je spolufinancován Evropskou unií. S příslibem další spolupráce jsme se s Itálií rozloučily. Obohacené o nové zkušenosti, dojmy a znalosti jsme se vydaly na letiště Milán Malpensa a v nočních hodinách se vrátily domů.
Mgr. Ludmila Králíková a Mgr. Monika Šofrová