Učíme se venku

23. 10. 2023 Mgr. Katarína Hůzlová
ucime se venku.png

UČÍME se VENKU

Škola a učitelé mají velkou příležitost, jak ovlivnit životy dětí, jejich zdraví, rozvoj osobnosti a výsledky učení. Pomoci dětem je někdy docela prosté, stačí společně vyrazit ven. Právě proto jsme se i my ve škole rozhodli učit více venku.

DŮVODY, proč se učit s dětmi venku

Učit se venku děti baví.

Učení venku je názorné, třírozměrné, pestré. Přináší mnoho nových podnětů nejen pro naše smysly, ale i pro naše myšlení.

Zvyšuje zájem o učení.

Spojení se skutečným světem přináší pocit smysluplnosti učení. Roste pocit uspokojení z vlastního učení. Snižuje se počet absencí.

Zlepšuje vzdělávací výsledky.

Co se naučíme skrze zážitky venku se v mozku ukládá hlouběji a snadněji se vybavuje. Kontakt s přírodou zlepšuje pozornost a soustředění.

Učení se venku podporuje zdraví dětí.

Pobyt a pohyb venku snižuje nadváhu a obezitu, zlepšuje fungování imunitního systému a snižuje počet nemocí.

Zvedá spokojenost a náladu dětí i učitelů.

Kontakt s přírodou významně přispívá k duševnímu zdraví a pohodě. Snižuje stres, úzkosti a deprese.

Posiluje vztahy mezi dětmi a s učiteli.

Venku děti rozvíjí nejen své znalosti, ale současně i emoční a sociální inteligenci. Snižují se důvody ke vzniku agresivity a násilí.

Učit se venku je přirozené.

Děti se učily venku více než 99 % lidské historie. Jsou na to připravené.