Logo Základní škola a Základní umělecká škola Jablonné v Podještědí

Projektový den v českém jazyce

4. 3. 2020 Mgr. Denisa Kovačovičová
Luzicke_hory_Hvozd_Oybin.jpg

Jak vzniká kniha bylo tématem projektového dne v předmětu český jazyk, který proběhl ve třídě 7. B dne 17. února.

Žáci strávili čtyři hodiny s panem Janem Pikousem, který je spoluautorem řady knih o Lužických a Jizerských horách, o rozhlednách a vyhlídkách v naší oblasti. Pan Pikous knihy do školy přivezl, takže žáci měli možnost si je prohlédnout. Setkali se tak s autorem fotografií, které do knih nafotil. Ale nejzajímavější asi bylo, že na řadě fotografií mohli při promítání porovnat, jak vypadala různá místa v minulosti a jak se v průběhu času měnila až do dnešních dnů. Autor s pomocí kolegů staré pohlednice sbíral a archivoval, a pak fotil stejná místa a stejné pohledy, dokonce i ve stejných ročních obdobích, aby dosáhl co největší autenticity. K zachyceným místům nechyběl zajímavý příběh.

Žáci během celého bloku plnili různé úkoly, související s tvorbou knihy, využili počítačů pro vyhledávání informací o Jablonném v Podještědí a dověděli se, co všechno je třeba udělat pro to, aby kniha vznikla a dostala se ke čtenáři.

A protože je Jan Pikous také horolezcem, viděli účastníci projektového dne i ukázku seriálu Jizerská klasika na youtube.

V závěru mohli žáci autorovi napsat vzkaz nebo blahopřání a tady bych za všechny citovala Michala Součka, který autorovi napsal: Děkujeme Janu Pikousovi za to, že si na nás udělal čas, že s námi měl trpělivost a něco nového ohledně knih nás naučil. Dnešní den mě bavil!!

Mgr. Šárka Krousová, vyučující ČJ

kniha.jpg