Logo Základní škola a Základní umělecká škola Jablonné v Podještědí

Lyžařský výcvikový kurz

4. 2. 2020 Mgr. Denisa Kovačovičová
tanvaldsky-spicak19.jpg

Lyžařský výcvikový kurz 11. 01. 2020 – 18. 01. 2020

Albrechtice v Jizerských horách a Ski areál Tanvaldský Špičák se pro letošní lyžařský výcvikový kurz stal naším domovem. Na lyžařský kurz jsme se vydaly v následujícím složení paní učitelka Kovačovičová, paní učitelka Doubková, paní učitelka Süssnerová a paní učitelka Nováková, která byla naší zdravotnicí. Lyžařský kurz byl naplněn počtem 30 žáků, z toho 28 ze sedmých ročníků a dva z ročníků devátých.

V sobotu 11. 01. 2020 jsme dorazili do místa ubytování. Již při příjezdu nás personál chaty přivítal s úsměvem na tváři, který nás provázel celý týdenní pobyt. Ve společenské místnosti, která nám byla k dispozici po celou dobu pobytu, jsme si řekli poučení o chování a o bezpečnosti nejen na chatě, ale také na sjezdovce, dále organizační pokyny, rozdělení žáků do pokojů a seznámili jsme se s denním režimem. Důležitou informací bylo pro děti, že budou po celý týden sbírat body, které budou poslední den sečteny, výsledky budou vyhlášeny a náležitě odměněny. Po obědě jsme vyrazili na krátkou procházku do Ski areálu Tanvaldského Špičáku I. a II. Každý areál byl od našeho ubytování vzdálený zhruba 250 metrů. Od neděle jsme byli každý den na svahu. První dva dny jsme si lyže museli nosit od chaty na sjezdovku, ale posléze jsme domluvili úschovnu lyží přímo pod sjezdovkou, což bylo pro mnohé z nás velikou úlevou. Díky posilněné sestavě o jednu paní učitelku jsme žáky mohly rozdělit do třech družstev podle výkonnosti. První družstvo „úplných lyžařů“ se celý týden zdokonalovalo pod vedením paní učitelky Süssnerové, druhé družstvo „lyžaři“, kteří na lyžích kdysi dávno stáli, rozvíjeli své lyžařské dovednosti pod vedením paní učitelky Doubkové a konečně třetí družstvo „nelyžařů“ se učilo lyžovat pod vedením paní učitelky Kovačovičové. Každá skupina prošla výcvikem na sjezdových lyžích. Každá skupina si vyzkoušela jízdu na vleku a na čtyřsedačkové lanovce. Tanvaldský Špičák má několik různých sjezdových tratí – modrá, červená a černá, které všechny skupiny postupně úspěšně sjížděly, černou sjezdovku sjíždělo pouze první družstvo. Mezi veliký úspěch řadíme, že i naše třetí družstvo stálo na svahu a lyžovalo již první den na lyžích. V úterý jsme se skupinou 19 dětí vyrazili na večerní lyžování, z kterého děti byly velice nadšené, moc je bavilo a odnesly si z něho spoustu nových zážitků.

 Ve středu jsme si od lyží na chvíli odpočinuli. Dopoledne jsme vyrazili směrem ke sjezdovce, kde si děti mohly koupit horkou čokoládu, dát nějaké sladké občerstvení. Po poledním klidu jsme se rozhodli vyjít podél sjezdovky na rozhlednu Tanvaldský Špičák. Polojasná obloha vytvořila dětem ideální výhledové podmínky. Každý večer byl doplněn o seznamovací hry, silové soutěže, vědomostní kvíz, karaoke show, karetní a deskové hry, přednášky týkající se historie lyžování, voskování lyží, běžeckého lyžování a po každém dni následovalo hodnocení ze strany žáků i nás učitelů. V pátek jsme se vydali na sjezdovku ihned po snídani, abychom měli možnost zalyžovat si na upraveném svahu. Odpoledne nastal čas pro závod ve slalomu. Každé družstvo závodilo mezi sebou. První tři místa byla odměněna medailí. Jednotlivá družstva dostala drobné sladkosti a odměny za jejich celotýdenní soutěž. Dále jsme se s kolegyněmi rozhodly vyhlásit několik NEJ. Např. Nejspolehlivější osoba na LVK. Nejochotnější osoba na LVK. Nejlepší ranní probuzení na LVK. Nejtrpělivější lyžař na LVK. Největší bordelář na LVK.

Závěrem bych chtěla poděkovat všem lyžařům za vytvoření skvělé pozitivní atmosféry a party na horách, kde jsme zažili spoustu vtipných zážitků a humorných situací, na které budeme ještě dlouho vzpomínat. Jsem pyšná na všechny, dnes již mohu říci LYŽAŘE, že překonali veškeré podmínky a úspěšně zvládali sjíždět sjezdovku a doufám, že se nám podařilo u nich vytvořit pozitivní vztah ke sjezdovému lyžování. Mé velké díky patří mým kolegyním Janě Doubkové, Veronice Süssnerové a Lence Novákové.

Mgr. Denisa Kovačovičová