Literární dílna s Petrou Braunovou

28. 3. 2019 Mgr. Lucie Cidlinská
literature-workshop.jpg

V úterý 26. února 2019 se 19 žáků z osmých tříd zúčastnilo literární dílny se spisovatelkou Petrou Braunovou. Celá akce probíhala v knihovně v Jablonném v Podještědí a doprovod žákům dělala paní učitelka Lucie Cidlinská.

Náplní dopoledne a společným cílem bylo vymyslet příběh, udělat k němu ilustrace a navrhnout obálku. Paní spisovatelka se žáků vyptávala, co by chtěli za žánr a téma, jaký by měl být hlavní hrdina a podobně. Poté jim vždy zadala konkrétní úkol, na který měli dostatek času, například napsat monolog hrdinky nebo namalovat obrázek k tomu, co napsali. Hotové texty a ilustrace paní Braunová s paní Cidlinskou vystřihovaly a děti je lepily na velké čtvrtky. Aktivity se proto střídaly, žáci neměli moc času se nudit, ale na druhou stranu tempo bylo pohodové a byl čas i na svačinu a odpočinek.

Ze společného snažení vznikl mrazivý příběh s názvem „Temná pomsta“, základ byl pro všechny stejný, ale každý z „malých spisovatelů“ si ho mohl rozvíjet dle své fantasie, proto například vzniklo několik možných závěrů, některé skončily tragicky, v jiných naopak figurovalo rozuzlení nabízející smíření a naději. Velice se povedla titulní strana, o které paní spisovatelka prohlásila, že by si ji dokonce uměla představit pro reálnou knihu.

Dopoledne uteklo velmi rychle, žáci si vyzkoušeli práci nejen spisovatele, ale i ilustrátora a kdo ví, třeba ne naposledy a s jejich jmény se na pultech knihkupectví v budoucnu setkáme.

Děkujeme Petře Braunové za pěkné vedení literární dílny a paní Daně Zpěvákové za to, že tuto akci uspořádala a pozvala nás na ni.