V pondělí 24. ledna jsme vyučování začali poslechem písničky „Hlavně, že jsme na vzduchu“ od autorů Z. Svěráka a J. Uhlíře a tím zahájili další týden nových zážitků při experimentování, bádání a tvoření, tentokrát na téma Vzduch.
Čekalo na nás plno zajímavých úkolů, které se ve většině případů podařilo splnit. Dozvěděli jsme se o atmosféře, o složení vzduchu, o tom, jak vzniká vítr, jaké jsou jeho projevy, že může být příjemný, ale i velmi nebezpečný.
Při pokusech neviditelný hasič, sopka na stole, jak pracují kvasnice, jsme pozorovali účinky oxidu uhličitého. Zjistili jsme, že tento plyn patří mezi složky vzduchu, je velice důležitý pro dýchání rostlin a používá se v mnoha odvětvích.
Proudění vzduchu jsme si vyzkoušeli na vlastní kůži při foukané kopané, pomocí bublifuku a nafukovacích balónků. Zažili jsme mnoho legrace a určitě si tyto činnosti znovu zopakujeme.
Dále jsme se naučili zjišťovat vzdálenost dvou bodů na mapě „vzdušnou čarou“ pomocí kalkulačky vzdáleností. Ve dvojicích jsme na tabletech vyhledávali vzdálenost velkých měst naší republiky, které jsme následně porovnávali.
Závěr týdne patřil výtvarnému tvoření, při kterém vzniklo mnoho pěkných obrázků letadel a společnému hodnocení celého projektového týdne. Opět jsme o něco chytřejší a těšíme se na další týden se Sluncem.
Mgr. L. Králíková