ZŠ a ZUŠ Jablonné v Podještědí

Letos si připomínáme vznik Československa, ke kterému došlo před sto lety, 28. října 1918.

Ani my ve škole jsme nezaháleli a k této příležitosti jsme uspořádali několik zajímavých akcí. V průběhu celého roku docházelo k výzdobě školy  nástěnkami s informacemi, fotografiemi i výtvarnými pracemi, které měly toto výročí připomenout. K hlavním oslavám ale došlo v týdnu od 22. do 28. října. V pondělí proběhla vernisáž k expozici s názvem Stará škola, nejdůležitějšími dny ale byl čtvrtek a pátek. Ve čtvrtek se všichni žáci zúčastnili branného pochodu. Nešlo jen o obyčejnou vycházku, ale každá třída měla splnit zadané úkoly, které se tematicky týkaly první republiky. Žáci měli například složit státní symbol, doplnit text hymny, vymyslet rozcvičku na sokolskou píseň, přepravit zraněného, ti starší si dokonce vyzkoušeli střelbu ze vzduchovky. Jedním ze stanovišť byl ukrajinský hřbitov na Ladech, který za první světové války sloužil nedalekému zajateckému táboru. I tato místa by měli žáci znát a toto byla vhodná příležitost je jim připomenout.

V pátek 26. října v deset hodin se všichni učitelé, zaměstnanci školy a žáci sešli za školou, aby byli svědky historické události, sázení lípy republiky. Po úvodním slovu pana ředitele Petra Kopřivy žáci třetích tříd zahájili slavnostní akt vystoupením na píseň Modrá, bílá, červená od Petra Koláře. Pan ředitel dále mluvil o historii školy v Jablonném v Podještědí a paní učitelka Lenka Nováková vysvětlila, proč k lípě bude také zakopána časová schránka. Do té byly uloženy dokumenty o škole, fotografie i vzkazy žáků určené budoucím generacím. Zástupci parlamentu (Klára Skibniská, Viktorie Losmanová, Beáta Drábová, Eliška Janďurová a Klára Marčeková) s koordinátorkou parlamentu Lucií Cidlinskou informovali přítomné o lípě jako národním stromu, o historii sázení tohoto stromu i o jeho symbolice. Pak už nezbývalo nic jiného než lípu přinést, za zvuků fanfár se o to postarali žáci školy (Barbora Procházková, Štěpánka Slaboňová, Patrik Maška, Luboš Bureš z 9.A a Gabriela Fejfarová a Robin Sochůrek z prvních tříd) s panem zástupcem Lubošem Brettem. Iva Černá z 9.A přednesla báseň Slovanská lípa od Josefa Václava Sládka a poté hymnu zazpívala paní učitelka Iva Žmudová. Celou slavnostní chvíli ukončilo zasazení našeho památného stromu. Kdo chtěl, mohl vzít lopatu a podílet se na tomto nezapomenutelném okamžiku. Celá akce byla velmi povedená a dojemná.

Mgr. Lucie Cidlinská

 

GDPR

S osobními údaji dětí, žáků, studentů, jejich zákonných zástupců a zaměstnanců je nakládáno dle platných právních předpisů. Pověřencem pro ochranu osobních údajů je Bc. Lucie Kubíková. Kontaktní údaje: lucie.kubikova(zavinac)dubax.cz, tel. 775992300. Směrnice GDPR

Jablonné v Podještědí

banner jablonnevpJablonné v Podještědí najdete v Lužických horách a bylo založeno v ranném středověku. Nejvýznamějšími stavbami jsou Bazilika minor sv. Vavřince a sv. Zdislavy a zámek Lemberk.
Informace o městě najdete na stránkách http://www.jablonnevp.cz

Kontakty

ZŠ a ZUŠ Jablonné v Podještědí
U Školy 98
471 25 Jablonné v Podještědí

E-mail: zsjvp(zavinac)email.cz

Sekretariát 487 762 544
Vrátnice 487 754 996
Školní družina 739 035 292
Školní jídelna 487 762 137
Školník 731 495 365
ZUŠ 776 198 232