Logo Základní škola a Základní umělecká škola Jablonné v Podještědí

Branné cvičení

7. 5. 2019 Mgr. Ivana Hazdrová
Branné cvičení

Ve čtvrtek 2. května se uskutečnilo branné cvičení žáků druhého stupně.

Než vše začalo, proběhla cvičná evakuace celé školy. Hasiči pomocí umělého dýmu zamořili školu a navodili tak stav požáru. Po vyhlášení poplachu se jednotlivé třídy s vyučujícími seřadili na shromáždišti před školou. K údivu všech přijížděla ke škole hasičská auta i auto s plošinou. Ve škole v druhém patře zůstali uvězněni dva žáci 9.A a dvě paní učitelky. Začala záchranná akce. Žáci byli vyvedeni hasiči s dýchacími maskami a paní učitelky byly evakuovány oknem pomocí plošiny. Celá záchranná akce trvala 10 minut a pro většinu to byl velký zážitek.

Poté začali žáci jednotlivých tříd na stanovištích v areálu školy plnit úkoly branného cvičení. Stříleli ze vzduchovky, poskytovali první pomoc, házeli granátem na cíl, přetahovali se lanem, pracovali s mapou a buzolou, zopakovali si telefonní čísla tísňového volání, provedli transport raněného. Pomyslnou třešničkou na dortu byly ukázky sebeobrany, kterou nám předvedl pan Michal Vydra, instruktor sebeobrany a strážník městské policie, a jeho kamarád Honza. Tímto oběma pánům velice děkujeme. Počasí nám přálo a všichni prožili zajímavé dopoledne.