V sobotu 6. května 2017 se uskutečnil výlet za sklem do Nového Boru. Zúčastnilo se 10 žáků (převážně z úterní skupiny výtvarného oboru ZUŠ).

Nejprve jsme navštívili Galerii Wünsch na náměstí, která prezentuje sklo foukané nad kahanem a sklo umělecké. Také jsme si zde povídali o Friedrichu Egermannovi, který v domě žil, měl zde dílny pro zušlechťování skla a laboratoř, kde se zabýval pokusy se sklářskými lazurami a lithialiny. Ve sklářském muzeu jsme se s touto osobností také setkali. V muzeu ve stálé expozici jsme poznávali různé techniky zpracování skla – rytí, broušení, foukání a hutní zdobení, malování, pískování a leptání. Žáci se sami pustili také do výtvarných úloh, které muzeum pro své návštěvníky připravilo. Seznámili se s patronem sklářů, svatým Florianem a vyzkoušeli si navrhnout motivy na různé tvary skleněných předmětů. V muzeu probíhaly dvě výstavy – Art déco na Novoborsku (zde žáci vyplňovali na základě prohlídky výstavy pracovní list se záludnými otázkami a úkoly) a výstava současných šperků „Na tělo“, kterou si užila zejména děvčata.
Aby byl náš výlet úplný, využili jsme možnost občerstvení v malé turecké restauraci na novoborském náměstí, a protože bylo krásné počasí stihli jsme i procházku na místní koupaliště.

Markéta Váchalová Vojtíšková, učitelka výtvarného oboru ZUŠ