V rámci projektu „Sprawność to podstawa sport to teź zabawa“ došlo již ke třetímu setkání mezi naší a polskou školou z Bolesławce.

V úterý 6. února časně ráno jsme s šestadvaceti žáky vyrazili vstříc nejen sportovním zážitkům. Zapojit více než 50 žáků najednou do sportovních aktivit není zcela jednoduché, ale učitelé, kteří se na projektu podíleli, se ničeho nezalekli a hravě si s tím poradili. První dopoledne se děti rozdělily do několika skupin a na střídačku si vyzkoušeli sporty jako florbal, basketbal a házenou. Bylo pěkné sledovat, že jazyková bariéra byla minimální a ve spoustě případů byl překlad z polštiny do češtiny či obráceně naprosto zbytečný. Odpoledne patřilo oblíbeným tancům (country tanci a belgice), které většina Čechů i Poláků už zná.

Ve středu přišel na řadu neobvyklý kin-ball, ve kterém musí tým čtyř hráčů ovládnout obrovský nafukovací míč. V druhé části dne se nejdříve účastníci kurzu rozehřáli při hrách s gymnastickým míčem a poté si mohli vybrat z různých aktivit. Na výběr byl ping pong, badminton, basketbal a velkého zájmu se dočkala posilovna s běžeckými pásy. Všichni se těšili především na středeční večer, kdy se konala česko-polská diskotéka.

Ve čtvrtek jsme si trochu odpočinuli od sportu a přijali jsme pozvání od boleslawského starosty a navštívili krásnou historickou radnici. Pan průvodce z místního muzea nám spolu s panem starostou ukázali zasedací místnost, obřadní síň i hladomornu, každý dokonce dostal malý dárek. Jelikož ten den se v Polsku slavil „tlustý čtvrtek“, rozloučili jsme se ve škole společnou fotkou s koblihou – typickým pokrmem pro tento svátek. Nebyli by to účastníci tohoto kurzu, kdyby si nakonec spolu trochu nezatancovali. Únorovou návštěvu jsme si moc užili a těšíme se na další dubnové setkání, kdy kamarádi z Boleslawce přijedou do Jablonného.

Autor: Mgr. Lucie Cidlinská

logo kin-ballNázev projektu: Nová škola
Reg. číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.1236
Doba trvání: 30 měsíců (zahájeno 1.1.2011)