Výsledky soutěže V SRDCI PANÍ ZDISLAVY budou vyhlášeny 1. května 2018 v 11:15 hodin během vernisáže výstavy v ambitu kláštera dominikánů v Jablonném v Podještědí

Zdislava3 plakat 2wV letošním roce se uskutečnil již 3. ročník dětské výtvarné soutěže V srdci paní Zdislavy. Soutěž byla vyhlášena pro děti ve věku od 5 do 15 let a uspořádali ji společně ZŠ a ZUŠ Jablonné v Podještědí, Centrum svaté Zdislavy a Římskokatolická farnost Jablonné v Podještědí.

Záštitu nad soutěží  převzali Mons. Jan Baxant, biskup litoměřický, fr. Lukáš Fošum OP, provinciál dominikánů, Martin Půta, hejtman Libereckého kraje a Jiří Rýdl, starosta města Jablonné v Podještědí. Tématem třetího ročníku soutěže je pohled na svatou Zdislavu jako stavitelku kostela, klášterů a špitálů.

Do soutěže bylo tentokrát přihlášeno rekordních 247 výkresů z různých koutů Čech a Moravy, doputovalo také několik obrázků z Bruselu. Děti využily nejrozmanitější výtvarné techniky a všechna jejich díla se objeví na společné výstavě v ambitu kláštera v Jablonném v Podještědí.

11. dubna 2018 se sešla porota, kterou čekal nelehký úkol prohlédnout si všechna doručená díla a vybrat z nich ta nejlepší. V porotě zasedá P. Pavel Maria Mayer OP, strážce hrobu svaté Zdislavy, Barbora Spalová z Centra svaté Zdislavy, výtvarnice MgA. Soňa Třeštíková z Nového Boru, básník a malíř Honza Volf z Prahy a Markéta Váchalová Vojtíšková, učitelka výtvarné výchovy ze Základní umělecké školy v Jablonném v Podještědí. Porota se soustředila na dodržení tématu, tedy na Zdislavu jako zakladatelku a stavitelku kostela, klášterů a špitálů. Dále hodnotila samozřejmě kvalitu provedení a zvládnutí techniky, ale velmi důležitým aspektem se stala také procítěnost, s jakou děti Zdislavu zobrazují.

V soutěži jsou vytvořeny tři kategorie (první pro děti ve věku 5 – 8 let, druhá pro děti ve věku 9 – 12 let a třetí pro děti ve věku 13 – 15 let). V každé z kategorií bylo oceněno sedm výtvarných prací. Výherci mohou získat nejrůznější výtvarné potřeby, kalendáře a diáře z tvorby Honzy Volfa nebo upomínkové předměty z kláštera se zdislavskou tématikou. Porota také udělila několik mimořádných ocenění, např. za zajímavé techniky, za neotřelé zpracování tématu a jedno ocenění poputuje také nejmladší účastnici soutěže.

Výsledky soutěže V SRDCI PANÍ ZDISLAVY budou vyhlášeny 1. května 2018 v 11,15 hodin během vernisáže výstavy v ambitu kláštera dominikánů v Jablonném v Podještědí, tedy v den zahájení poutní sezóny a v den pouti dětí ke svaté Zdislavě.

Organizátoři tímto děkují všem zúčastněným a srdečně zvou k návštěvě výstavy od 1. 5. do 31. 7. 2018.

Markéta Váchalová Vojtíšková

Zdislava3 pozvanka w

logo kin-ballNázev projektu: Nová škola
Reg. číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.1236